b
Choose a competition
The Nuts and Bolts have played 241 matches in the FA Cup
Venue | Pld | Won | Drn | Lst | For | Agst | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home | 121 | 67 | 20 | 34 | 264 | 135 | 129 |
Away | 120 | 55 | 15 | 50 | 199 | 223 | -24 |
Neutral | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total | 241 | 122 | 35 | 84 | 463 | 358 | 105 |
1930/31 |
---|
Sat 20th Sep | Whitstable Town (A) | Preliminary Round | W 4-1 |
Sat 04th Oct | Cray Wanderers (H) | 1st Qualifying Round | W 8-0 |
Sat 18th Oct | Bromley (A) | 2nd Qualifying Round | L 2-5 |
1931/32 |
---|
Sat 19th Sep | Sittingbourne (H) | Preliminary Round | W 3-2 |
Sat 03rd Oct | Bromley (A) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
1932/33 |
---|
Sat 03rd Sep | Maidstone United (A) | Extra Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 01st Oct | Bexley (H) | 1st Qualifying Round | W 6-0 |
Sat 15th Oct | Sheppey United (A) | 2nd Qualifying Round | L 2-3 |
1933/34 |
---|
Sat 16th Sep | Deal Town (H) | Preliminary Round | W 7-0 |
Sat 30th Sep | Canterbury Waverly (A) | 1st Qualifying Round | D 4-4 |
Wed 04th Oct | Canterbury Waverly (H) | 1st Qualifying Round Replay | L 1-3 |
1934/35 |
---|
Sat 01st Sep | RM Deal (A) | Extra Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 15th Sep | Ramsgate Grenville (A) | 1st Qualifying Round | D 2-2 |
Wed 19th Sep | Ramsgate Grenville (H) | 1st Qualifying Round Replay | W 5-0 |
Sat 13th Oct | Sittingbourne (A) | 2nd Qualifying Round | W 4-2 |
Sat 27th Oct | London PM (H) | 3rd Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 10th Nov | Northfleet United (A) | 4th Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 24th Nov | Clapton Orient (H) | 1st Round | L 1-4 |
1935/36 |
---|
Sat 21st Sep | Tunbridge Wells Rangers (H) | Preliminary Round | D 1-1 |
Wed 25th Sep | Tunbridge Wells Rangers (A) | Preliminary Round Replay | L 0-3 |
1936/37 |
---|
Sat 05th Sep | Lloyds PM (A) | Extra Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 19th Sep | Aylesford PM (H) | Preliminary Round | W 4-0 |
Sat 03rd Oct | Callenders Athletic (H) | 1st Qualifying Round | D 2-2 |
Wed 07th Oct | Callenders Athletic (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 1-3 |
1937/38 |
---|
Sat 04th Sep | Ramsgate Grenville (H) | Extra Preliminary Round | W 5-0 |
Sat 18th Sep | Dover (H) | Extra Preliminary Round | W 3-0 |
Sat 02nd Oct | Canterbury Waverly (A) | 1st Qualifying Round | W 3-0 |
Sat 16th Oct | Sittingbourne (H) | 2nd Qualifying Round | L 1-2 |
1938/39 |
---|
Sat 01st Oct | London PM (H) | 1st Qualifying Round | W 3-0 |
Sat 15th Oct | Callenders Athletic (A) | 2nd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 29th Oct | Canterbury Waverly (H) | 3rd Qualifying Round | L 0-1 |
1946/47 |
---|
Sat 21st Sep | Whitstable Town (A) | Preliminary Round | W 10-3 |
Sat 05th Oct | Maidstone United (A) | 1st Qualifying Round | W 5-3 |
Sat 19th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 2nd Qualifying Round | D 1-1 |
Wed 23rd Oct | Gravesend and Northfleet (A) | 2nd Qualifying Round Replay | L 2-3 |
1947/48 |
---|
Sat 20th Sep | Whitstable Town (H) | Preliminary Round | W 4-1 |
Sat 04th Oct | Gravesend and Northfleet (A) | 1st Qualifying Round | L 0-4 |
1948/49 |
---|
Sat 04th Sep | Woolwich Polytechnic (H) | Extra Preliminary Round | W 2-0 |
Sat 18th Sep | Whitstable Town (A) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 02nd Oct | Ramsgate Athletic (A) | 1st Qualifying Round | L 0-4 |
1949/50 |
---|
Sat 03rd Sep | Sheppey United (A) | Extra Preliminary Round | L 0-1 |
1950/51 |
---|
Sat 02nd Sep | Margate (A) | Extra Preliminary Round | W 2-1 |
Sat 16th Sep | Whitstable Town (A) | Preliminary Round | W 2-0 |
Sat 30th Sep | Betteshanger (A) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
1951/52 |
---|
Sat 15th Sep | Hastings United (A) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 29th Sep | Redhill (A) | 1st Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 13th Oct | Eastbourne (A) | 2nd Qualifying Round | D 2-2 |
Wed 17th Oct | Eastbourne (H) | 2nd Qualifying Round replay | W 4-0 |
Sat 27th Oct | Tonbridge (H) | 3rd Qualifying Round | D 1-1 |
Wed 31st Oct | Tonbridge (A) | 3rd Qualifying Round replay | L 0-4 |
1952/53 |
---|
Sat 13th Sep | Newhaven (A) | Preliminary Round | W 4-2 |
Sat 27th Sep | Hastings United (H) | 1st Qualifying Round | L 1-3 |
1953/54 |
---|
Sat 26th Sep | East Grinstead Town (H) | 1st Qualifying Round | W 4-0 |
Sat 10th Oct | Lancing (A) | 2nd Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 24th Oct | Hastings United (A) | 3rd Qualifying Round | L 1-2 |
1954/55 |
---|
Sat 11th Sep | Deal Town (A) | Preliminary Round | W 2-0 |
Sat 25th Sep | Snowdown (H) | 1st Qualifying Round | D 1-1 |
Wed 29th Sep | Snowdown (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 0-5 |
1955/56 |
---|
Sat 10th Sep | Tooting and Mitcham (H) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 24th Sep | Ramsgate Athletic (H) | 1st Qualifying Round | L 2-5 |
1956/57 |
---|
Sat 08th Sep | Whitstable Town (H) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 22nd Sep | Canterbury City (H) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
1957/58 |
---|
Sat 07th Sep | Gravesend and Northfleet (A) | Preliminary Round | L 1-3 |
1958/59 |
---|
Sat 06th Sep | Betteshanger (H) | Preliminary Round | W 10-1 |
Sat 20th Sep | Snowdown (H) | 1st Qualifying Round | W 6-0 |
Sat 04th Oct | Whitstable Town (A) | 2nd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 18th Oct | Canterbury City (H) | 3rd Qualifying Round | D 1-1 |
Thu 23rd Oct | Canterbury City (A) | 3rd Qualifying Round Replay | W 4-2 |
Sat 01st Nov | Hastings United (A) | 4th Qualifying Round | D 1-1 |
Wed 05th Nov | Hastings United (H) | 4th Qualifying Round Replay | W 2-1 |
Sat 15th Nov | Crystal Palace (H) | 1st Round | L 0-1 |
1959/60 |
---|
Sat 19th Sep | Deal Town (A) | 1st Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 03rd Oct | Folkestone Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 17th Oct | Betteshanger (H) | 3rd Qualifying Round | W 3-0 |
Sat 31st Oct | Gravesend and Northfleet (A) | 4th Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 14th Nov | Brentford (A) | 1st Round | L 0-5 |
1960/61 |
---|
Sat 22nd Oct | Margate (H) | 4th Qualifying Round | D 1-1 |
Wed 26th Oct | Margate (A) | 4th Qualifying Round Replay | W 2-1 |
Sat 05th Nov | Gillingham (H) | 1st Round | L 1-2 |
1961/62 |
---|
Sat 21st Oct | Dover (H) | 4th Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 04th Nov | Wycombe Wanderers (A) | 1st Round | D 0-0 |
Wed 08th Nov | Wycombe Wanderers (H) | 1st Round Replay | W 3-0 |
Sat 25th Nov | Queens Park Rangers (H) | 2nd Round | L 0-3 |
1962/63 |
---|
Sat 20th Oct | Margate (A) | 4th Qualifying Round | L 0-2 |
1963/64 |
---|
Sat 19th Oct | Folkestone Town (A) | 4th Qualifying Round | L 0-3 |
1964/65 |
---|
Sat 05th Sep | Sheppey United (A) | 1st Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 19th Sep | Deal Town (H) | 2nd Qualifying Round | D 2-2 |
Wed 23rd Sep | Deal Town (A) | 2nd Qualifying Round Replay | L 2-4 |
1965/66 |
---|
Sat 04th Sep | Tunbridge Wells Rangers (A) | 1st Qualifying Round | L 1-4 |
1966/67 |
---|
Sat 03rd Sep | Leytonstone (A) | 1st Qualifying Round | D 2-2 |
Wed 07th Sep | Leytonstone (H) | 1st Qualifying Round Replay | W 4-0 |
Sat 17th Sep | Dulwich Hamlet (A) | 2nd Qualifying Round | W 4-1 |
Sat 01st Oct | Margate (H) | 3rd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 15th Oct | Guildford City (A) | 4th Qualifying Round | D 1-1 |
Wed 19th Oct | Guildford City (H) | 4th Qualifying Round Replay | W 2-0 |
Sat 26th Nov | Cambridge City (H) | 1st Round | W 4-1 |
Tue 10th Jan | Swindon Town (A) | 2nd Round | L 0-5 |
1967/68 |
---|
Sat 28th Oct | Wimbledon (A) | 4th Qualifying Round | L 0-3 |
1968/69 |
---|
Sat 21st Sep | Maidstone United (A) | 1st Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 05th Oct | Dover (A) | 2nd Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 19th Oct | Canterbury City (H) | 3rd Qualifying Round | L 3-4 |
1969/70 |
---|
Sat 20th Sep | Dover (H) | 1st Qualifying Round | D 0-0 |
Wed 24th Sep | Dover (A) | 1st Qualifying Round Replay | W 4-2 |
Sat 04th Oct | Maidstone United (H) | 2nd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 18th Oct | Canterbury City (H) | 3rd Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 21st Oct | Canterbury City (A) | 3rd Qualifying Round Replay | W 4-1 |
Sat 01st Nov | Walton and Hersham (H) | 4th Qualifying Round | L 0-1 |
1970/71 |
---|
Sat 19th Sep | Herne Bay (A) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
1971/72 |
---|
Sat 18th Sep | Bexhill Town (H) | 1st Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 09th Oct | Tonbridge (H) | 2nd Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 23rd Oct | Dover (H) | 3rd Qualifying Round | L 0-2 |
1972/73 |
---|
Sat 16th Sep | Chatham Town (A) | 1st Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 07th Oct | Herne Bay (H) | 2nd Qualifying Round | W 6-0 |
Sat 21st Oct | Dover (A) | 3rd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 04th Nov | Guildford City (H) | 4th Qualifying Round | L 3-4 |
1973/74 |
---|
Sat 15th Sep | Eastbourne United (H) | 1st Qualifying Round | W 4-0 |
Sat 06th Oct | Maidstone United (A) | 2nd Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 09th Oct | Maidstone United (H) | 2nd Qualifying Round Replay | L 0-2 |
1974/75 |
---|
Sat 31st Aug | Deal Town (A) | Preliminary Round | W 4-0 |
Sat 14th Sep | Sittingbourne (H) | 1st Qualifying Round | D 0-0 |
Tue 17th Sep | Sittingbourne (A) | 1st Qualifying Round Replay | W 2-1 |
Sat 05th Oct | Dover (H) | 2nd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 19th Oct | Canterbury City (A) | 3rd Qualifying Round | D 2-2 |
Tue 22nd Oct | Canterbury City (H) | 3rd Qualifying Round Replay | W 4-0 |
Sat 02nd Nov | Hillingdon Borough (A) | 4th Qualifying Round | W 2-1 |
Wed 27th Nov | Walsall (H) | 1st Round | L 1-3 |
1975/76 |
---|
Sat 13th Sep | Lewes (H) | Preliminary Round | W 2-1 |
Sat 04th Oct | Crawley Town (A) | 1st Qualifying Round | L 1-4 |
1976/77 |
---|
Sat 18th Sep | Canterbury City (H) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 09th Oct | Hastings United (H) | 1st Qualifying Round | L 0-1 |
1977/78 |
---|
Sat 03rd Sep | Whitstable Town (A) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 17th Sep | Lewes (A) | 1st Qualifying Round | L 0-1 |
1978/79 |
---|
Sat 02nd Sep | Eastbourne United (A) | Preliminary Round | L 0-1 |
1979/80 |
---|
Sat 01st Sep | Peacehaven and Telscombe (A) | Preliminary Round | D 0-0 |
Tue 04th Sep | Peacehaven and Telscombe (H) | Preliminary Round Replay | W 2-1 |
Sat 15th Sep | Three Bridges (A) | 1st Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 06th Oct | Croydon (H) | 2nd Qualifying Round | L 0-2 |
1980/81 |
---|
Sat 13th Sep | Corinthian Casuals (H) | 1st Qualifying Round | W 4-1 |
Sat 04th Oct | Crawley Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 3-0 |
Sat 18th Oct | Epsom and Ewell (A) | 3rd Qualifying Round | L 0-1 |
1981/82 |
---|
Sat 19th Sep | Hastings United (H) | 1st Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 03rd Oct | Deal Town (A) | 2nd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 17th Oct | Dover (A) | 3rd Qualifying Round | L 1-2 |
1982/83 |
---|
Sat 04th Sep | Sheppey United (H) | Preliminary Round | L 0-2 |
1983/84 |
---|
Sat 03rd Sep | Beckenham Town (A) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 17th Sep | Deal Town (H) | 1st Qualifying Round | W 5-0 |
Sat 01st Oct | Hailsham Town (A) | 2nd Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 15th Oct | Gravesend and Northfleet (A) | 3rd Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 18th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 3rd Qualifying Round Replay | W 3-2 |
Sat 29th Oct | Barking (A) | 4th Qualifying Round | L 0-3 |
1984/85 |
---|
Sat 15th Sep | Lewes (H) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
1985/86 |
---|
Sat 24th Aug | Faversham Town (H) | Preliminary Round | W 5-1 |
Sat 07th Sep | Hythe Town (A) | 1st Qualifying Round | L 0-1 |
1986/87 |
---|
Sat 30th Aug | Steyning Town (H) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 13th Sep | Portfield (A) | 1st Qualifying Round | W 7-1 |
Sat 27th Sep | Southwick (H) | 2nd Qualifying Round | D 0-0 |
Wed 01st Oct | Southwick (A) | 2nd Qualifying Round Replay | L 0-1 |
1987/88 |
---|
Sat 12th Sep | Bromley (A) | 1st Qualifying Round | L 2-5 |
1988/89 |
---|
Sat 17th Sep | Dorking (H) | 1st Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 01st Oct | Hastings Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 15th Oct | Dover Athletic (A) | 3rd Qualifying Round | L 0-3 |
1989/90 |
---|
Sat 16th Sep | Ruislip Manor (A) | 1st Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 30th Sep | Erith and Belvedere (H) | 2nd Qualifying Round | L 0-1 |
1990/91 |
---|
Sat 01st Sep | Leatherhead (H) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 15th Sep | Dover Athletic (A) | 1st Qualifying Round | L 0-1 |
1991/92 |
---|
Sat 31st Aug | Whyteleafe (A) | Preliminary Round | L 0-2 |
1992/93 |
---|
Sat 29th Aug | Wick (A) | Preliminary Round | D 1-1 |
Tue 01st Sep | Wick (H) | Preliminary Round Replay | W 3-1 |
Sat 12th Sep | Faversham Town (H) | 1st Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 15th Sep | Faversham Town (A) | 1st Qualifying Round Replay | W 2-0 |
Sat 26th Sep | Windsor and Eton (H) | 2nd Qualifying Round | D 2-2 |
Tue 29th Sep | Windsor and Eton (A) | 2nd Qualifying Round Replay | W 3-2 |
Sat 10th Oct | Deal Town (H) | 3rd Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 24th Oct | Slough Town (H) | 4th Qualifying Round | L 1-2 |
1993/94 |
---|
Sat 11th Sep | Kingstonian (A) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
1994/95 |
---|
Sat 27th Aug | Bracknell Town (A) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 10th Sep | Chatham Town (H) | 1st Qualifying Round | W 5-0 |
Sat 24th Sep | Burgess Hill Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 08th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 3rd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 22nd Oct | Salisbury City (A) | 4th Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 12th Nov | Fulham (H) | 1st Round | D 2-2 |
Tue 22nd Nov | Fulham (A) | 1st Round Replay | L 3-5 |
1995/96 |
---|
Sat 09th Sep | Tonbridge Angels (H) | 1st Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 23rd Sep | Hastings Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 07th Oct | Tooting and Mitcham United (A) | 3rd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 21st Oct | Aldershot Town (H) | 4th Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 11th Nov | Bognor Regis Town (A) | 1st Round | D 1-1 |
Tue 21st Nov | Bognor Regis Town (H) | 1st Round Replay | L 0-1 |
1996/97 |
---|
Sat 26th Oct | Kingstonian (H) | 4th Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 16th Nov | Dagenham and Redbridge (H) | 1st Round | D 2-2 |
Mon 25th Nov | Dagenham and Redbridge (A) | 1st Round Replay | D 1-1p |
Sat 07th Dec | Watford (A) | 2nd Round | L 0-5 |
1997/98 |
---|
Sat 25th Oct | Heybridge Swifts (A) | 4th Qualifying Round | L 2-5 |
1998/99 |
---|
Sat 05th Sep | Margate (H) | Preliminary Round | D 1-1 |
Tue 08th Sep | Margate (A) | Preliminary Round Replay | W 2-1 |
Sat 19th Sep | Thatcham Town (A) | 1st Qualifying Round | W 4-3 |
Sat 03rd Oct | Grays Athletic (A) | 2nd Qualifying Round | L 0-2 |
1999/00 |
---|
Sat 21st Aug | East Preston (H) | Preliminary Round | W 2-1 |
Sat 04th Sep | Fisher Athletic (H) | 1st Qualifying Round | L 0-2 |
2000/01 |
---|
Sat 02nd Sep | Walton Casuals (H) | Preliminary Round | W 4-1 |
Sat 16th Sep | Bracknell Town (H) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
2001/02 |
---|
Sat 01st Sep | Hassocks (A) | Preliminary Round | L 2-3 |
2002/03 |
---|
Sat 31st Aug | Carshalton Athletic (H) | Preliminary Round | L 1-3 |
2003/04 |
---|
Sat 30th Aug | Eastbourne United Association (H) | Preliminary Round | W 3-0 |
Sat 13th Sep | Bromley (H) | 1st Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 16th Sep | Bromley (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 0-1 |
2004/05 |
---|
Sat 04th Sep | AFC Wimbledon (A) | Preliminary Round | L 0-3 |
2005/06 |
---|
Sat 27th Aug | Slade Green (H) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 10th Sep | Windsor and Eton (H) | 1st Qualifying Round | L 0-3 |
2006/07 |
---|
Sat 02nd Sep | Bedfont Green (H) | Preliminary Round | W 7-0 |
Sat 16th Sep | Tonbridge Angels (H) | 1st Qualifying Round | L 1-3 |
2007/08 |
---|
Fri 31st Aug | Erith and Belvedere (A) | Preliminary Round | L 0-2 |
2008/09 |
---|
Sat 30th Aug | Leatherhead (H) | Preliminary Round | W 3-2 |
Sun 14th Sep | Kingstonian (A) | 1st Qualifying Round | L 0-3 |
2009/10 |
---|
Sun 30th Aug | Mile Oak (H) | Preliminary Round | W 6-1 |
Sat 12th Sep | Leatherhead (A) | 1st Qualifying Round | L 0-2 |
2012/13 |
---|
Sat 11th Aug | Deal Town (A) | Extra Preliminary Round | W 2-1 |
Sat 25th Aug | Lingfield (H) | Preliminary Round | L 1-3 |
2013/14 |
---|
Sat 17th Aug | Worthing United (H) | Extra Preliminary Round | D 0-0 |
Wed 21st Aug | Worthing United (A) | Extra Preliminary Round Replay | W 1-0 |
Sat 31st Aug | Peacehaven and Telscombe (A) | Preliminary Round | L 0-4 |
2014/15 |
---|
Sat 16th Aug | Guildford City (A) | Extra Preliminary Round | W 2-0 |
Sat 30th Aug | Chipstead (H) | Preliminary Round | L 0-1 |
2015/16 |
---|
Sat 15th Aug | Cray Valley PM (A) | Extra Preliminary Round | L 1-5 |
2016/17 |
---|
Sat 06th Aug | Corinthian (H) | Extra Preliminary Round | W 2-0 |
Sat 20th Aug | Three Bridges (H) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 03rd Sep | Burgess Hill Town (A) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
2017/18 |
---|
Sat 19th Aug | Redhill (A) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 02nd Sep | Horsham (A) | 1st Qualifying Round | L 0-6 |
2018/19 |
---|
Sat 25th Aug | Horsham YMCA (H) | Preliminary Round | L 0-2 |
2019/20 |
---|
Sat 24th Aug | Beckenham Town (A) | Preliminary Round | W 1-0 |
Sat 07th Sep | Farnborough (H) | 1st Qualifying Round | L 0-3 |
2020/21 |
---|
Sat 12th Sep | Whitehawk (H) | Preliminary Round | W 2-0 |
Tue 22nd Sep | Bracknell Town (H) | 1st Qualifying Round | L 1-4 |
2021/22 |
---|
Sat 21st Aug | Chatham Town (A) | Preliminary Round | D 1-1 |
Tue 24th Aug | Chatham Town (H) | Preliminary Round Replay | D 1-1p |
2022/23 |
---|
Sat 20th Aug | Sutton Athletic (A) | Preliminary Round | W 2-1 |
Sat 03rd Sep | Hanworth Villa (H) | 1st Qualifying Round | W 2-1 |
Sun 18th Sep | Herne Bay (A) | 2nd Qualifying Round | L 0-2 |
2023/24 |
---|
Sat 05th Aug | Hollands and Blair (A) | Extra Preliminary Round | W 3-0 |
Sat 19th Aug | Beckenham Town (H) | Preliminary Round | L 2-3 |
The Nuts and Bolts have played 102 matches in the FA Trophy
Venue | Pld | Won | Drn | Lst | For | Agst | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home | 53 | 22 | 12 | 19 | 87 | 87 | 0 |
Away | 48 | 11 | 11 | 26 | 57 | 101 | -44 |
Neutral | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 |
Total | 102 | 33 | 23 | 46 | 144 | 189 | -45 |
1969/70 |
---|
Sat 08th Nov | Guildford City (A) | 1st Qualifying Round | L 0-2 |
1970/71 |
---|
Sat 31st Oct | Folkestone (H) | 1st Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 14th Nov | Sheppey United (A) | 2nd Qualifying Round | W 4-0 |
Sat 05th Dec | Bury Town (A) | 3rd Qualifying Round | L 2-3 |
1971/72 |
---|
Sat 30th Oct | Ramsgate Athletic (H) | 1st Qualifying Round | W 3-2 |
Sat 13th Nov | Guildford City (A) | 2nd Qualifying Round | L 0-1 |
1972/73 |
---|
Sat 30th Sep | Folkestone (H) | 1st Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 28th Oct | Hatfield Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 11th Nov | Corby Town (A) | 3rd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 02nd Dec | Bromsgrove Rovers (A) | 1st Round | D 2-2 |
Wed 06th Dec | Bromsgrove Rovers (H) | 1st Round Replay | W 2-1 |
Sat 20th Jan | Worcester City (H) | 2nd Round | W 1-0 |
Sat 10th Feb | Bexley United (H) | 3rd Round | D 0-0 |
Tue 13th Feb | Bexley United (A) | 3rd Round Replay | W 2-1 |
Sat 10th Mar | Bangor City (A) | Quarter Final | W 3-2 |
Sat 31st Mar | Scarborough (N) | Semi Final | L 0-1 |
1973/74 |
---|
Sat 12th Jan | Dartford (H) | 1st Round | L 0-3 |
1974/75 |
---|
Sat 11th Jan | Bexley United (A) | 1st Round | D 2-2 |
Tue 14th Jan | Bexley United (H) | 1st Round Replay | W 2-1 |
Sat 01st Feb | Bedford Town (H) | 2nd Round | D 1-1 |
Tue 04th Feb | Bedford Town (A) | 2nd Round Replay | L 3-4 |
1975/76 |
---|
Sat 10th Jan | Hillingdon Borough (A) | 1st Round | L 0-4 |
1976/77 |
---|
Sat 18th Dec | Dartford (A) | 3rd Qualifying Round | L 1-2 |
1977/78 |
---|
Sat 15th Oct | Tonbridge AFC (H) | 1st Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 18th Oct | Tonbridge AFC (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 1-4 |
1978/79 |
---|
Sat 09th Sep | Bromley (H) | Preliminary Round | W 3-1 |
Sat 14th Oct | Bognor Regis Town (A) | 1st Qualifying Round | L 1-3 |
1979/80 |
---|
Sat 08th Sep | Sittingbourne (A) | Preliminary Round | L 0-2 |
1980/81 |
---|
Sat 11th Oct | Addlestone and Weybridge Town (H) | 1st Qualifying Round | L 0-3 |
1981/82 |
---|
Sat 24th Oct | Croydon (A) | 1st Qualifying Round | L 0-3 |
1982/83 |
---|
Sat 11th Sep | Metropolitan Police (A) | Preliminary Round | L 0-4 |
1983/84 |
---|
Sat 10th Sep | Sittingbourne (A) | Preliminary Round | W 3-2 |
Sat 22nd Oct | Fareham Town (H) | 1st Qualifying Round | L 0-2 |
1984/85 |
---|
Sat 20th Oct | Bognor Regis Town (A) | 1st Qualifying Round | L 0-5 |
1985/86 |
---|
Sat 05th Oct | Bromley (H) | 1st Qualifying Round | D 0-0 |
Tue 08th Oct | Bromley (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 0-3 |
1986/87 |
---|
Sat 04th Oct | Bognor Regis Town (A) | 1st Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 07th Oct | Bognor Regis Town (H) | 1st Qualifying Round Replay | W 5-1 |
Sat 01st Nov | Chatham Town (H) | 2nd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 22nd Nov | Willenhall Town (A) | 3rd Qualifying Round | D 2-2 |
Tue 25th Nov | Willenhall Town (H) | 3rd Qualifying Round Replay | W 1-0 |
Sat 20th Dec | Corby Town (A) | 1st Round | D 0-0 |
Tue 23rd Dec | Corby Town (H) | 1st Round Replay | L 1-3 |
1987/88 |
---|
Sat 03rd Oct | Erith and Belvedere (A) | 1st Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 31st Oct | Leatherhead (A) | 2nd Qualifying Round | W 1-0 |
Sat 21st Nov | Aylesbury United (H) | 3rd Qualifying Round | L 1-2 |
1988/89 |
---|
Sat 24th Sep | Burnham (H) | 1st Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 22nd Oct | Dulwich Hamlet (H) | 2nd Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 03rd Dec | Slough Town (H) | 3rd Qualifying Round | L 0-3 |
1989/90 |
---|
Sat 23rd Sep | Sheppey United (A) | 1st Qualifying Round | D 2-2 |
Tue 26th Sep | Sheppey United (H) | 1st Qualifying Round Replay | W 5-0 |
Sat 21st Oct | Margate (A) | 2nd Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 24th Oct | Margate (H) | 2nd Qualifying Round Replay | W 3-2 |
Sat 02nd Dec | Chalfont Saint Peter (A) | 3rd Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 13th Jan | Bath City (H) | 1st Round | L 0-4 |
1990/91 |
---|
Sat 22nd Sep | Southwick (H) | 1st Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 25th Sep | Southwick (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 0-1 |
1991/92 |
---|
Sat 19th Oct | Bashley (A) | 2nd Qualifying Round | L 1-3 |
1992/93 |
---|
Sat 19th Sep | Yeading (H) | 1st Qualifying Round | D 0-0 |
Tue 22nd Sep | Yeading (A) | 1st Qualifying Round Replay | L 2-5 |
1993/94 |
---|
Sat 18th Sep | Windsor and Eton (H) | 1st Qualifying Round | W 3-1 |
Sat 16th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 2nd Qualifying Round | D 1-1 |
Tue 19th Oct | Gravesend and Northfleet (A) | 2nd Qualifying Round Replay | L 0-2 |
1994/95 |
---|
Sat 17th Sep | Bognor Regis Town (H) | 1st Qualifying Round | L 3-4 |
1995/96 |
---|
Sat 14th Oct | Sudbury Town (H) | 1st Qualifying Round | L 0-2 |
1996/97 |
---|
Sat 19th Oct | Hitchin Town (H) | 1st Qualifying Round | W 4-1 |
Sat 09th Nov | Bishops Stortford (H) | 2nd Qualifying Round | W 6-1 |
Sat 30th Nov | Weymouth (A) | 3rd Qualifying Round | L 0-2 |
1997/98 |
---|
Sat 18th Oct | VS Rugby (H) | 1st Qualifying Round | W 2-1 |
Sat 08th Nov | Raunds Town (H) | 2nd Qualifying Round | L 1-2 |
1998/99 |
---|
Sat 21st Nov | Hastings Town (H) | 2nd Round | L 0-2 |
1999/00 |
---|
Sat 27th Nov | Woking (H) | 2nd Round | L 0-5 |
2000/01 |
---|
Sat 04th Nov | Grays Athletic (A) | 1st Round | W 4-3 |
Sat 02nd Dec | Weston-super-Mare (H) | 2nd Round | W 4-2 |
Sat 13th Jan | Crawley Town (A) | 3rd Round | W 2-1 |
Sat 03rd Feb | Weymouth (A) | 4th Round | L 1-3 |
2001/02 |
---|
Sat 03rd Nov | Bromley (H) | 1st Round | L 1-3 |
2002/03 |
---|
Sat 02nd Nov | Horsham (A) | 1st Round | L 0-2 |
2003/04 |
---|
Sat 01st Nov | Whyteleafe (A) | 1st Round | D 1-1 |
Tue 04th Nov | Whyteleafe (H) | 1st Round Replay | L 1-2 |
2004/05 |
---|
Sat 09th Oct | Bashley (A) | Preliminary Round | L 1-2 |
2005/06 |
---|
Sat 15th Oct | Bromley (H) | Preliminary Round | L 0-2 |
2006/07 |
---|
Sat 07th Oct | Waltham Forest (A) | Preliminary Round | D 1-1 |
Tue 10th Oct | Waltham Forest (H) | Preliminary Round Replay | D 1-1p |
2007/08 |
---|
Sat 20th Oct | Leyton (H) | 1st Qualifying Round | L 1-4 |
2008/09 |
---|
Sat 04th Oct | Great Wakering Rovers (A) | Preliminary Round | L 3-5 |
2009/10 |
---|
Sat 17th Oct | Bognor Regis Town (A) | 1st Round | L 1-3 |
2017/18 |
---|
Sat 07th Oct | Sittingbourne (H) | Preliminary Round | L 0-3 |
2018/19 |
---|
Sat 29th Sep | Haywards Heath Town (H) | Extra Preliminary Round | D 4-4 |
Tue 02nd Oct | Haywards Heath Town (A) | Extra Preliminary Round Replay | L 0-3 |
2019/20 |
---|
Sat 12th Oct | Witham Town (H) | Preliminary Round | D 2-2 |
Tue 15th Oct | Witham Town (A) | Extra Preliminary Round Replay | W 2-0 |
Sat 26th Oct | Barton Rovers (H) | 1st Qualifying Round | L 1-2 |
2020/21 |
---|
Sat 17th Oct | Hythe Town (A) | 2nd Qualifying Round | D 2-2p |
2021/22 |
---|
Sat 25th Sep | Chalfont Saint Peter (H) | 1st Qualifying Round | D p1-1 |
Sat 09th Oct | Hastings United (A) | 2nd Qualifying Round | L 0-2 |
2022/23 |
---|
Tue 13th Sep | AFC Sudbury (H) | 1st Qualifying Round | D p3-3 |
Sat 24th Sep | Three Bridges (H) | 2nd Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 08th Oct | Kings Langley (H) | 3rd Qualifying Round | L 1-2 |
2023/24 |
---|
Sun 10th Sep | Binfield (H) | 1st Qualifying Round | W 7-1 |
Sat 23rd Sep | Metropolitan Police (A) | 2nd Qualifying Round | D p1-1 |
Sat 07th Oct | Beaconsfield Town (A) | 3rd Qualifying Round | L 0-3 |
The Nuts and Bolts have played 202 matches in the League Cup
Venue | Pld | Won | Drn | Lst | For | Agst | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home | 102 | 51 | 16 | 35 | 178 | 135 | 43 |
Away | 99 | 24 | 24 | 51 | 142 | 196 | -54 |
Neutral | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total | 201 | 75 | 40 | 86 | 320 | 331 | -11 |
1938/39 |
---|
Sat 10th Dec | Maidstone United (H) | 1nd Round | W 3-1 |
1959/60 |
---|
Wed 02nd Sep | Ramsgate Athletic (H) | Qualifying Round 1st Leg | W 2-0 |
Mon 05th Oct | Ramsgate Athletic (A) | Qualifying Round 2nd Leg | L 1-3 |
Thu 19th Nov | Romford (A) | 1st Round | D 0-0 |
Wed 25th Nov | Romford (H) | 1st Round Replay | L 0-1 |
1960/61 |
---|
Mon 29th Aug | Tonbridge (H) | Qualifying Round 1st Leg | W 2-0 |
Mon 05th Sep | Tonbridge (A) | Qualifying Round 2nd Leg | L 1-2 |
Mon 07th Nov | Folkestone Town (A) | 1st Round | D 2-2 |
Mon 14th Nov | Folkestone Town (H) | 1st Round Replay | W 5-1 |
Wed 11th Jan | Margate (H) | 2nd Round | W 3-1 |
Mon 27th Feb | Chelmsford City (A) | Quarter Final | L 1-2 |
1961/62 |
---|
Mon 28th Aug | Sittingbourne (A) | Qualifying Round 1st Leg | L 0-2 |
Wed 06th Sep | Sittingbourne (H) | Qualifying Round 2nd Leg | W 1-0 |
Mon 23rd Oct | Dover (A) | 1st Round | W 2-0 |
Thu 23rd Nov | Ramsgate Athletic (A) | 2nd Round | L 1-2 |
1962/63 |
---|
Mon 27th Aug | Sittingbourne (A) | Qualifying Round 1st Leg | L 2-4 |
Wed 05th Sep | Sittingbourne (H) | Qualifying Round 2nd Leg | L 1-2 |
1963/64 |
---|
Wed 04th Sep | Canterbury City (H) | 1st Round 1st Leg | W 2-0 |
Thu 12th Sep | Canterbury City (A) | 1st Round 2nd Leg | D 0-0 |
Wed 16th Oct | Dover (A) | 2nd Round | L 3-4 |
1964/65 |
---|
Wed 02nd Sep | Crawley Town (H) | 1st Round 1st Leg | L 1-3 |
Wed 09th Sep | Crawley Town (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-2 |
1965/66 |
---|
Wed 01st Sep | Tunbridge Wells Rangers (H) | 1st Round 1st Leg | L 2-3 |
Wed 08th Sep | Tunbridge Wells Rangers (A) | 1st Round 2nd Leg | W 2-1 |
Mon 20th Sep | Tunbridge Wells Rangers (H) | 1st Round Replay | D 2-2 |
Mon 04th Oct | Tunbridge Wells Rangers (A) | 1st Round 2nd Replay | W 2-1 |
Mon 18th Oct | Hastings United (H) | 2nd Round | L 1-3 |
1966/67 |
---|
Mon 29th Aug | Canterbury City (A) | 1st Round 1st Leg | L 0-3 |
Wed 14th Sep | Canterbury City (H) | 1st Round 2nd Leg | W 2-1 |
1967/68 |
---|
Wed 30th Aug | Margate (H) | 1st Round 1st Leg | L 1-4 |
Wed 06th Sep | Margate (A) | 1st Round 2nd Leg | L 2-4 |
1968/69 |
---|
Tue 20th Aug | Gravesend and Northfleet (A) | 1st Round 1st Leg | L 0-1 |
Wed 28th Aug | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round 2nd Leg | W 1-0 |
Wed 11th Sep | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round replay | W 3-0 |
Wed 16th Oct | Ramsgate Athletic (H) | 2nd Round | W 2-1 |
Mon 23rd Dec | Margate (A) | 3rd Round | W 1-0 |
Mon 24th Feb | Canterbury City (H) | Quarter Final | W 2-1 |
Wed 12th Mar | Cambridge United (A) | Semi Final | L 2-3 |
1969/70 |
---|
Wed 20th Aug | Tonbridge (H) | 1st Round 1st Leg | W 3-1 |
Mon 25th Aug | Tonbridge (A) | 1st Round 2nd Leg | W 3-1 |
Tue 14th Oct | Corby Town (A) | 2nd Round | D 1-1 |
Wed 29th Oct | Corby Town (H) | 2nd Round Replay | L 1-2 |
1970/71 |
---|
Wed 26th Aug | Margate (H) | 1st Round 1st Leg | W 2-1 |
Mon 31st Aug | Margate (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-1 |
Mon 21st Sep | Margate (A) | 1st Round Replay | L 0-4 |
1971/72 |
---|
Sat 14th Aug | Maidstone United (H) | Group Stage | L 0-1 |
Thu 19th Aug | Woodford Town (A) | Group Stage | D 1-1 |
Sat 21st Aug | Hastings United (A) | Group Stage | L 0-2 |
Wed 25th Aug | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | D 2-2 |
Sat 28th Aug | Bexley United (H) | Group Stage | W 2-1 |
Wed 01st Sep | Tonbridge (H) | Group Stage | D 1-1 |
Sat 04th Sep | Canterbury City (A) | Group Stage | W 4-0 |
1972/73 |
---|
Wed 23rd Aug | Canterbury City (H) | 1st Round 1st Leg | D 1-1 |
Tue 29th Aug | Canterbury City (A) | 1st Round 2nd Leg | D 0-0 |
Tue 26th Sep | Canterbury City (A) | 1st Round Replay | L 1-2 |
1973/74 |
---|
Tue 21st Aug | Bexley United (H) | 1st Round 1st Leg | W 4-1 |
Tue 28th Aug | Bexley United (A) | 1st Round 2nd Leg | D 1-1 |
Tue 06th Nov | Guildford City (H) | 2nd Round | W 1-0 |
Sun 20th Jan | Dartford (H) | 3rd Round | L 0-3 |
1974/75 |
---|
Tue 27th Aug | Dover (H) | 1st Round 1st Leg | D 1-1 |
Wed 04th Sep | Dover (A) | 1st Round 2nd Leg | D 0-0 |
Tue 01st Oct | Dover (H) | 1st Round Replay | W 3-1 |
Mon 04th Nov | Wimbledon (A) | 2nd Round | L 0-4 |
1975/76 |
---|
Tue 26th Aug | Ramsgate Athletic (H) | 1st Round 1st Leg | W 3-1 |
Tue 02nd Sep | Ramsgate Athletic (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-1 |
Tue 04th Nov | Tonbridge (H) | 2nd Round | D 1-1 |
Mon 10th Nov | Tonbridge (A) | 2nd Round Replay | L 2-3 |
1976/77 |
---|
Sat 21st Aug | Dartford (H) | 1st Round 1st Leg | L 0-2 |
Tue 24th Aug | Dartford (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-6 |
1977/78 |
---|
Sat 20th Aug | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round 1st Leg | L 0-1 |
Tue 23rd Aug | Gravesend and Northfleet (A) | 1st Round 2nd Leg | D 2-2 |
1978/79 |
---|
Sat 19th Aug | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round 1st Leg | L 0-2 |
Tue 22nd Aug | Gravesend and Northfleet (A) | 1st Round 2nd Leg | L 1-3 |
1979/80 |
---|
Sat 18th Aug | Tonbridge AFC (H) | 1st Round 1st Leg | W 2-0 |
Mon 20th Aug | Tonbridge AFC (A) | 1st Round 2nd Leg | W 2-0 |
Tue 25th Sep | Dover (H) | 2nd Round | W 3-2 |
Mon 12th Nov | Salisbury (A) | 3rd Round | W 1-0 |
Tue 29th Jan | Dartford (A) | 4th Round | D 2-2 |
Tue 12th Feb | Dartford (H) | 4th Round Replay | L 0-1 |
1980/81 |
---|
Tue 19th Aug | Hastings United (H) | 1st Round 1st Leg | L 1-4 |
Tue 26th Aug | Hastings United (A) | 1st Round 2nd Leg | L 1-2 |
1981/82 |
---|
Wed 19th Aug | Folkestone (H) | 1st Round 1st Leg | W 3-2 |
Wed 26th Aug | Folkestone (A) | 1st Round 2nd Leg | D 1-1 |
Tue 29th Sep | Tonbridge AFC (H) | 2nd Round | L 0-2 |
1982/83 |
---|
Tue 24th Aug | Canterbury City (A) | 1st Round 1st Leg | L 0-2 |
Tue 31st Aug | Canterbury City (H) | 1st Round 2nd Leg | D 2-2 |
1983/84 |
---|
Wed 24th Aug | Folkestone (A) | 1st Round 1st Leg | L 1-2 |
Tue 30th Aug | Folkestone (H) | 1st Round 2nd Leg | D 0-0 |
1984/85 |
---|
Tue 21st Aug | Hastings United (H) | Group Stage | W 3-0 |
Tue 04th Sep | Tonbridge AFC (A) | Group Stage | D 1-1 |
Tue 11th Sep | Sheppey United (H) | Group Stage | L 1-4 |
Tue 25th Sep | Hastings United (A) | Group Stage | D 0-0 |
Tue 09th Oct | Tonbridge AFC (H) | Group Stage | D 3-3 |
Tue 16th Oct | Sheppey United (A) | Group Stage | L 2-3 |
1985/86 |
---|
Tue 03rd Sep | Dover Athletic (H) | Group Stage | W 2-1 |
Tue 17th Sep | Hastings Town (A) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 24th Sep | Folkestone (H) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 01st Oct | Hastings Town (H) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 15th Oct | Dover Athletic (A) | Group Stage | L 3-4 |
Tue 22nd Oct | Folkestone (A) | Group Stage | L 0-3 |
1986/87 |
---|
Tue 19th Aug | Crawley Town (H) | Group Stage | D 2-2 |
Wed 24th Sep | Tonbridge (A) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 14th Oct | Hastings Town (H) | Group Stage | W 7-0 |
Tue 28th Oct | Hastings Town (A) | Group Stage | D 2-2 |
Tue 18th Nov | Tonbridge (H) | Group Stage | L 2-3 |
Tue 09th Dec | Crawley Town (A) | Group Stage | p-p
|
Thu 08th Jan | Crawley Town (A) | Group Stage | L 0-3 |
1987/88 |
---|
Sun 23rd Aug | Hastings Town (A) | Group Stage | D 0-0 |
Tue 22nd Sep | Folkestone (H) | Group Stage | D 1-1 |
Tue 29th Sep | Thanet United (A) | Group Stage | D 0-0 |
Tue 13th Oct | Hastings Town (H) | Group Stage | W 2-0 |
Tue 20th Oct | Folkestone (A) | Group Stage | W 2-0 |
Tue 27th Oct | Thanet United (H) | Group Stage | W 1-0 |
Tue 15th Dec | Chatham Town (H) | 2nd Round | W 3-0 |
Tue 16th Feb | Dorchester Town (H) | 3rd Round | L 0-1 |
1988/89 |
---|
Sun 11th Sep | Wellingborough Town (H) | 1st Round 1st Leg | L 0-1 |
Sun 25th Sep | Wellingborough Town (A) | 1st Round 1st Leg | D 1-1 |
1989/90 |
---|
Tue 17th Oct | Hastings United (A) | 1st Round 1st Leg | L 0-2 |
Tue 31st Oct | Hastings United (H) | 1st Round 2nd Leg | W 3-0 |
Tue 14th Nov | Erith and Belvedere (H) | 2nd Round 1st Leg | W 2-0 |
Tue 21st Nov | Erith and Belvedere (A) | 2nd Round 2nd Leg | W 2-1 |
Wed 13th Dec | Folkestone (A) | 3rd Round 1st Leg | D 2-2 |
Tue 19th Dec | Folkestone (H) | 3rd Round 2nd Leg | W 1-0 |
Tue 06th Feb | Bashley (H) | Quarter Final 1st Leg | W 2-0 |
Wed 21st Feb | Bashley (A) | Quarter Final 2nd Leg | L 0-6 |
1990/91 |
---|
Tue 16th Oct | Dartford (A) | 1st Round 1st Leg | W 3-2 |
Tue 13th Nov | Dartford (H) | 1st Round 2nd Leg | W 3-0 |
Wed 21st Nov | Hythe Town (A) | 2nd Round 1st Leg | W 1-0 |
Tue 27th Nov | Hythe Town (H) | 2nd Round 2nd Leg | L 0-4 |
1991/92 |
---|
Tue 08th Oct | Fisher Athletic (H) | 1st Round 1st Leg | W 3-0 |
Mon 04th Nov | Fisher Athletic (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-1 |
Tue 03rd Dec | Crawley Town (A) | 2nd Round 1st Leg | D 1-1 |
Tue 10th Dec | Crawley Town (H) | 2nd Round 2nd Leg | p-p
|
Tue 07th Jan | Crawley Town (H) | 2nd Round 2nd Leg | W 6-0 |
Mon 27th Jan | Chelmsford City (A) | 3rd Round 1st Leg | L 0-2 |
Tue 04th Feb | Chelmsford City (H) | 3rd Round 2nd Leg | D 1-1 |
1992/93 |
---|
Tue 06th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round 1st Leg | L 0-4 |
Tue 27th Oct | Gravesend and Northfleet (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-3 |
1993/94 |
---|
Tue 05th Oct | Canterbury City (H) | 1st Round 1st Leg | W 4-2 |
Wed 27th Oct | Canterbury City (A) | 1st Round 2nd Leg | W 7-0 |
Tue 16th Nov | Margate (H) | 2nd Round | L 0-2 |
1994/95 |
---|
Tue 04th Oct | Erith and Belvedere (H) | 1st Round 1st Leg | W 2-1 |
Tue 18th Oct | Erith and Belvedere (A) | 1st Round 2nd Leg | W 6-1 |
Tue 15th Nov | Hastings Town (A) | 2nd Round | A-A |
Tue 29th Nov | Hastings Town (A) | 2nd Round | L 0-3 |
1995/96 |
---|
Tue 03rd Oct | Tonbridge Angels (A) | 1st Round 1st Leg | L 3-5 |
Tue 31st Oct | Tonbridge Angels (H) | 1st Round 2nd Leg | D 1-1 |
1996/97 |
---|
Tue 08th Oct | Tonbridge Angels (H) | 1st Round 1st Leg | W 3-2 |
Tue 29th Oct | Tonbridge Angels (A) | 1st Round 2nd Leg | L 0-3 |
1997/98 |
---|
Tue 07th Oct | Chelmsford City (H) | 1st Round 1st Leg | W 2-1 |
Mon 27th Oct | Chelmsford City (A) | 1st Round 2nd Leg | L 1-4 |
1998/99 |
---|
Tue 22nd Sep | Sittingbourne (A) | Qualifying Round 1st Leg | W 5-0 |
Tue 20th Oct | Sittingbourne (H) | Qualifying Round 2nd Leg | W 1-0 |
Tue 10th Nov | Hastings Town (H) | 1st Round 1st Leg | L 2-3 |
Tue 24th Nov | Hastings Town (A) | 1st Round 2nd Leg | W 2-1 |
1999/00 |
---|
Tue 16th Nov | Hastings Town (A) | 1st Round | L 1-4 |
2000/01 |
---|
Tue 14th Nov | Sittingbourne (A) | 1st Round | D p2-2 |
Tue 09th Jan | Burnham (H) | 2nd Round | W 4-1 |
Wed 07th Feb | St Leonards (A) | 3rd Round | p-p
|
Tue 13th Feb | St Leonards (A) | 3rd Round | L 0-1 |
2001/02 |
---|
Tue 13th Nov | Chelmsford City (H) | 1st Round | W 1-0 |
Tue 11th Dec | Havant and Waterlooville (H) | 2nd Round | W 2-1 |
Tue 22nd Jan | Crawley Town (A) | 3rd Round | D p2-2 |
Tue 19th Mar | Eastbourne Borough (A) | Quarter Final | L 0-1 |
2002/03 |
---|
Mon 28th Oct | Fisher Athletic (A) | 1st Round | W 3-1 |
Tue 17th Dec | Crawley Town (H) | 2nd Round | L 1-2 |
2003/04 |
---|
Tue 28th Oct | Erith and Belvedere (A) | 1st Round | L 1-3 |
2004/05 |
---|
Tue 26th Oct | Tooting and Mitcham United (A) | 1st Round | L 1-2 |
2005/06 |
---|
Thu 08th Sep | Wembley (A) | 1st Round | L 2-5 |
2006/07 |
---|
Tue 12th Sep | Bromley (H) | 1st Round | W 2-0 |
Tue 31st Oct | Cray Wanderers (H) | 2nd Round | L 2-4 |
2007/08 |
---|
Tue 02nd Oct | Burgess Hill Town (H) | 2nd Round | L 1-3 |
2008/09 |
---|
Tue 02nd Dec | Thamesmead Town (H) | 2nd Round | L 1-2 |
2009/10 |
---|
Wed 18th Nov | Tilbury (H) | 2nd Round | L 0-1 |
2011/12 |
---|
Sat 17th Sep | Lydd Town (H) | 1st Round | W 5-0 |
Sat 12th Nov | Phoenix Sports (A) | 2nd Round | L 3-5 |
2012/13 |
---|
Sat 22nd Sep | Crown Alexandra (H) | Preliminary Round | W 4-0 |
Sat 20th Oct | Lewisham Borough (A) | 1st Round | L 2-3 |
2013/14 |
---|
Sat 26th Oct | Tunbridge Wells (H) | 1st Round 1st Leg | W 4-0 |
Sat 02nd Nov | Tunbridge Wells (A) | 1st Round 2nd Leg | W 3-2 |
Tue 07th Jan | Erith Town (H) | 2nd Round 1st Leg | L 0-1 |
Tue 21st Jan | Erith Town (A) | 2nd Round 2nd Leg | D 4-4 |
2014/15 |
---|
Sat 01st Nov | Deal Town (H) | 1st Round | L 2-3 |
2015/16 |
---|
Tue 10th Nov | Lordswood (A) | 2nd Round | W 4-3 |
Wed 13th Jan | Hollands and Blair (A) | 3rd Round | L 0-4 |
2016/17 |
---|
Wed 12th Oct | Lewisham Borough (A) | 2nd Round | W 6-0 |
Tue 10th Jan | Canterbury City (A) | 3rd Round | W 4-1 |
Wed 22nd Feb | Cray Valley PM (A) | Quarter Final | W 2-0 |
Wed 15th Mar | Sevenoaks Town (A) | Semi Final 1st Leg | D 1-1 |
Tue 28th Mar | Sevenoaks Town (H) | Semi Final 2nd Leg | L 0-3 |
2017/18 |
---|
Mon 18th Sep | Greenwich Borough (H) | 1st Round | L 0-2 |
2018/19 |
---|
Tue 18th Sep | Folkestone Invicta (H) | 1st Round | L 0-4 |
2019/20 |
---|
Tue 03rd Sep | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | D 0-0p |
Sat 28th Sep | Herne Bay (A) | Group Stage | W 3-1 |
Tue 08th Oct | Hythe Town (H) | Group Stage | W 2-1 |
Tue 22nd Oct | Whitstable Town (A) | Group Stage | L 1-3 |
Tue 19th Nov | Faversham Town (H) | Group Stage | W 4-2 |
2021/22 |
---|
Tue 30th Nov | Burgess Hill Town (H) | 2nd Round | W 2-1 |
Tue 25th Jan | Haywards Heath Town (A) | 3rd Round | D 3-3p |
2022/23 |
---|
Tue 27th Sep | Whitehawk (A) | 2nd Round | L 0-4 |
2023/24 |
---|
Wed 13th Sep | Ramsgate (A) | 2nd Round | W 4-2 |
Tue 07th Nov | Hythe Town (H) | 3rd Round | D p1-1 |
Tue 19th Dec | Westfield (H) | 4th Round | W 4-2 |
Tue 13th Feb | Hastings United (H) | Quarter Final | D p0-0 |
Tue 12th Mar | Chatham Town (A) | Semi Final | L 2-4 |
The Nuts and Bolts have played 182 matches in the Kent Senior Cup
Venue | Pld | Won | Drn | Lst | For | Agst | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home | 95 | 47 | 18 | 30 | 199 | 141 | 58 |
Away | 77 | 26 | 12 | 39 | 124 | 148 | -24 |
Neutral | 8 | 5 | 0 | 3 | 14 | 11 | 3 |
Total | 181 | 78 | 30 | 73 | 338 | 304 | 34 |
1930/31 |
---|
Sat 25th Oct | Dover United (A) | 1st Qualifying Round | W 2-0 |
Sat 08th Nov | Deal Town (A) | 2nd Qualifying Round | W 5-1 |
Sat 29th Nov | Maidstone United (H) | 3rd Qualifying Round | W 6-3 |
Sat 24th Jan | Beckenham (H) | 1st Round | W 2-1 |
Sat 21st Feb | Bromley (H) | 2nd Round | D 0-0 |
Wed 04th Mar | Bromley (A) | Second Round replay | W 4-2 |
Sat 21st Mar | Dartford (N) | Semi Final | L 1-2 |
1931/32 |
---|
Sat 23rd Jan | Bromley (H) | 1st Round | D 0-0 |
Wed 03rd Feb | Bromley (A) | 1st Round Replay | L 0-3 |
1932/33 |
---|
Sat 21st Jan | Dartford (A) | 1st Round | L 0-1 |
1933/34 |
---|
Sat 20th Jan | Ramsgate PW (H) | 1st Round | L 2-3 |
1934/35 |
---|
Sat 15th Dec | Aylesford PM (H) | 4th Qualifying Round | W 5-0 |
Sat 26th Jan | Cray Wanderers (A) | 1st Round | L 1-2 |
1935/36 |
---|
Sat 25th Jan | Erith and Belvedere (H) | 1st Round | W 8-0 |
Sat 22nd Feb | Tunbridge Wells Rangers (A) | 2nd Round | L 2-5 |
1936/37 |
---|
Sat 23rd Jan | RN Depot Chatham (H) | 1st Round | W 5-1 |
Sat 20th Feb | Margate (A) | 2nd Round | L 0-3 |
1937/38 |
---|
Sat 12th Feb | Northfleet United (H) | 1st Round | L 0-3 |
1938/39 |
---|
Sat 21st Jan | Bexleyheath and Welling (H) | 1st Round | W 5-1 |
Sat 11th Feb | Gillingham Reserves (H) | 2nd Round | L 2-3 |
1939/40 |
---|
Sat 13th Jan | Canterbury Waverly (A) | 1st Round | L 2-3 |
1946/47 |
---|
Sat 14th Dec | Thameside Amateurs (H) | 3rd Qualifying Round | D 2-2 |
Wed 18th Dec | Thameside Amateurs (H) | 3rd Qualifying Round | L 1-4 |
1947/48 |
---|
Sat 20th Dec | RM Chatham (A) | 4th Qualifying Round | W 6-0 |
Sat 03rd Jan | Sheppey United (A) | 1st Round | L 2-4 |
1948/49 |
---|
Sat 18th Dec | Canterbury City (H) | 4th Qualifying Round | L 1-3 |
1949/50 |
---|
Sat 21st Jan | Thameside Amateurs (H) | 1st Round | W 3-1 |
Sat 18th Feb | Bromley (H) | 2nd Round | L 0-2 |
1950/51 |
---|
Sat 20th Jan | Whitstable Town (H) | 1st Round | W 3-0 |
Sat 17th Feb | Dartford (H) | 2nd Round | L 1-2 |
1951/52 |
---|
Sat 19th Jan | Margate (H) | 1st Round | D 0-0 |
Thu 24th Jan | Margate (A) | 1st Round Replay | L 0-2 |
1952/53 |
---|
Sat 31st Jan | Tonbridge (A) | 1st Round | D 0-0 |
Wed 04th Feb | Tonbridge (H) | 1st Round Replay | W 2-0 |
Sat 21st Feb | Dartford (A) | 2nd Round | L 0-1 |
1953/54 |
---|
Sat 13th Feb | Whitstable Town (A) | 1st Round | L 1-4 |
1954/55 |
---|
Sat 01st Jan | Whitstable Town (A) | 1st Round | D 1-1 |
Wed 12th Jan | Whitstable Town (H) | 1st Round Replay | D 1-1 |
Wed 19th Jan | Whitstable Town (H) | 1st Round 2nd Replay | W 5-0 |
Sat 29th Jan | Tonbridge (A) | 2nd Round | L 0-2 |
1955/56 |
---|
Sat 17th Dec | Bexleyheath and Welling (H) | 4th Qualifying Round | L 1-2 |
1956/57 |
---|
Sat 15th Dec | Faversham Town (H) | 1st Round | W 2-1 |
Sat 19th Jan | Deal Town (A) | 2nd Round | D 1-1 |
Wed 23rd Jan | Deal Town (H) | 2nd Round Replay | W 1-0 |
Sat 16th Feb | Tunbridge Wells (A) | Quarter Final | L 1-2 |
1957/58 |
---|
Sat 14th Dec | Faversham Town (A) | 1st Round | W 3-2 |
Sat 18th Jan | Whitstable Town (A) | 2nd Round | W 3-1 |
Sat 15th Feb | Ramsgate Athletic (A) | Quarter Final | L 2-4 |
1958/59 |
---|
Sat 17th Jan | Bexleyheath and Welling (A) | 1st Round | W 1-0 |
Sat 31st Jan | Ramsgate Athletic (H) | 2nd Round | W 5-0 |
Sat 14th Feb | Dartford (H) | Quarter Final | W 2-0 |
Sat 07th Mar | Dover (H) | Semi Final | W 1-0 |
Mon 30th Mar | Tonbridge (N) | Final | W 2-1 |
1959/60 |
---|
Sat 13th Feb | Tunbridge Wells United (H) | 1st Round | L 4-5 |
1960/61 |
---|
Sat 28th Jan | Canterbury City (A) | 1st Round | W 4-2 |
Sat 11th Feb | Dover (H) | 2nd Round | D 1-1 |
Wed 15th Feb | Dover (A) | 2nd Round Replay | L 2-3 |
1961/62 |
---|
Sat 13th Jan | Beckenham Town (H) | 1st Round | W 3-1 |
Sat 10th Feb | Herne Bay (H) | 2nd Round | W 2-0 |
Tue 13th Mar | Bromley (H) | 3rd Round | W 6-1 |
Sat 24th Mar | Margate (A) | Semi Final | W 3-0 |
Mon 23rd Apr | Dover (A) | Final - 1st Leg | D 1-1 |
Sat 12th May | Dover (H) | Final - 2nd Leg | D 1-1 |
Mon 20th Aug | Dover (N) | Final Replay | L 1-4 |
1962/63 |
---|
Sat 09th Mar | Chatham Town (H) | 1st Round | W 4-0 |
Sat 16th Mar | Bexley (H) | 2nd Round | D 1-1 |
Wed 20th Mar | Bexleyheath and Welling (A) | 2nd Round replay | W 2-1 |
Mon 15th Apr | Tonbridge (A) | Semi Final | W 2-1 |
Sat 11th May | Margate (N) | Final | W 1-0 |
1963/64 |
---|
Sat 15th Feb | Bromley (A) | 2nd Round | D 2-2 |
Wed 19th Feb | Bromley (H) | 2nd Round Replay | D 3-3 |
Wed 26th Feb | Bromley (N) | 2nd Round 2nd Replay | W 4-1 |
Sat 07th Mar | Ramsgate Athletic (A) | 3rd Round | D 1-1 |
Wed 11th Mar | Ramsgate Athletic (H) | 3rd Round Replay | L 0-1 |
1964/65 |
---|
Sat 20th Feb | Deal Town (A) | 2nd Round | D 2-2 |
Mon 22nd Feb | Deal Town (H) | 2nd Round Replay | L 4-6 |
1965/66 |
---|
Tue 11th Jan | Sittingbourne (H) | 1st Round | W 2-1 |
Thu 17th Feb | Deal Town (A) | 2nd Round | D 0-0 |
Wed 02nd Mar | Deal Town (H) | 2nd Round Replay | W 3-1 |
Tue 08th Mar | Margate (H) | 3rd Round | L 0-4 |
1966/67 |
---|
Sat 21st Jan | Bromley (H) | 1st Round | D 1-1 |
Wed 01st Feb | Bromley (A) | 1st Round Replay | L 1-3 |
1967/68 |
---|
Wed 24th Jan | Margate (H) | 1st Round | W 3-2 |
Wed 14th Feb | Dover (A) | 3rd Round | L 3-4 |
1968/69 |
---|
Wed 29th Jan | Ramsgate Athletic (H) | 2nd Round | D 2-2 |
Tue 04th Feb | Ramsgate Athletic (A) | 2nd Round Replay | L 0-1 |
1969/70 |
---|
Sat 14th Feb | Snowdown (H) | 1st Round | p-p
|
Wed 18th Feb | Snowdown (H) | 1st Round | W 6-1 |
Mon 16th Mar | Margate (A) | 2nd Round | L 2-6 |
1970/71 |
---|
Sat 13th Feb | Brett Sports (H) | 1st Round | W 2-0 |
Tue 02nd Mar | Erith and Belvedere (A) | 2nd Round | W 1-0 |
Mon 22nd Mar | Dover (A) | Semi Final | L 3-4 |
1971/72 |
---|
Wed 19th Jan | Canterbury City (A) | 1st Round | L 0-2 |
1972/73 |
---|
Wed 13th Dec | Ramsgate Athletic (H) | 1st Round | p-p
|
Wed 20th Dec | Ramsgate Athletic (H) | 1st Round | p-p
|
Thu 28th Dec | Ramsgate Athletic (H) | 1st Round | W 2-1 |
Sat 13th Jan | Dover (H) | 2nd Round | D 1-1 |
Wed 17th Jan | Dover (A) | 2nd Round Replay | L 1-3 |
1973/74 |
---|
Sat 08th Dec | Swanley Town (H) | 1st Round | W 4-0 |
Fri 18th Jan | Maidstone United (A) | 2nd Round | L 0-1 |
1974/75 |
---|
Tue 12th Nov | Dover (H) | 2nd Round | D 1-1 |
Tue 03rd Dec | Dover (A) | 2nd Round Replay | D 2-2 |
Mon 09th Dec | Dover (A) | 2nd Round 2nd Replay | D 2-2 |
Thu 19th Dec | Dover (H) | 2nd Round 3rd Replay | W 2-1 |
Thu 16th Jan | Canterbury City (H) | 3rd Round | W 3-0 |
Wed 26th Feb | Maidstone United (H) | Semi Final | L 1-3 |
1975/76 |
---|
Wed 12th Nov | Dover (A) | 2nd Round | D 2-2 |
Tue 09th Dec | Dover (H) | 2nd Round Replay | A-A |
Thu 18th Dec | Dover (H) | 2nd Round 2nd Replay | L 2-3 |
1976/77 |
---|
Tue 16th Nov | Tonbridge AFC (H) | 1st Round | D 0-0 |
Mon 22nd Nov | Tonbridge AFC (A) | 1st Round Replay | W 3-1 |
Tue 11th Jan | Folkestone and Shepway (H) | 2nd Round | W 1-0 |
Sat 05th Mar | Bromley (H) | Semi Final | L 2-3 |
1977/78 |
---|
Tue 15th Nov | Ramsgate Athletic (H) | 1st Round | W 1-0 |
Wed 04th Jan | Sheppey United (H) | 2nd Round | L 1-3 |
1978/79 |
---|
Mon 13th Nov | Margate (A) | 1st Round | L 2-5 |
1979/80 |
---|
Tue 30th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round | L 0-1 |
1980/81 |
---|
Tue 18th Nov | Ramsgate Athletic (A) | 1st Round | W 3-0 |
Tue 20th Jan | Margate (H) | 2nd Round | D 2-2 |
Tue 27th Jan | Margate (A) | 2nd Round replay | W 3-2 |
Tue 17th Mar | Dover (H) | Semi Final | W 2-0 |
Mon 20th Apr | Gravesend and Northfleet (N) | Final | L 0-2 |
1981/82 |
---|
Wed 06th Jan | Folkestone (A) | 2nd Round | W 2-1 |
Tue 23rd Feb | Gravesend and Northfleet (H) | Semi Final | W 1-0 |
Mon 12th Apr | Maidstone United (N) | Final | L 0-3 |
1982/83 |
---|
Tue 11th Jan | Maidstone United (H) | 2nd Round | L 2-3 |
1983/84 |
---|
Tue 15th Nov | Tonbridge AFC (H) | 1st Round | W 4-1 |
Tue 10th Jan | Gravesend and Northfleet (H) | 2nd Round | W 2-1 |
Tue 14th Feb | Maidstone United (H) | Semi Final | L 1-3 |
1984/85 |
---|
Tue 20th Nov | Canterbury City (H) | 1st Round | L 0-5 |
1985/86 |
---|
Tue 12th Nov | Dover Athletic (A) | 1st Round | L 0-1 |
1986/87 |
---|
Tue 11th Nov | Thanet United (H) | 1st Round | W 3-0 |
Tue 13th Jan | Gravesend and Northfleet (H) | 2nd Round | p-p
|
Tue 10th Feb | Gravesend and Northfleet (H) | 2nd Round | W 2-1 |
Tue 03rd Mar | Dartford (H) | Semi Final | L 0-1 |
1987/88 |
---|
Tue 17th Nov | Folkestone (H) | 1st Round | W 4-2 |
Tue 12th Jan | Bromley (A) | 2nd Round | L 0-2 |
1988/89 |
---|
Tue 08th Nov | Welling United (A) | 1st Round | L 2-4 |
1989/90 |
---|
Tue 07th Nov | Tonbridge Angels (A) | 1st Round | W 3-1 |
Tue 16th Jan | Gillingham (A) | 2nd Round | L 1-3 |
1990/91 |
---|
Tue 23rd Oct | Gravesend and Northfleet (H) | 1st Round | L 1-3 |
1991/92 |
---|
Tue 12th Nov | Canterbury City (H) | 1st Round | p-p
|
Tue 19th Nov | Canterbury City (H) | 1st Round | p-p
|
Tue 26th Nov | Canterbury City (H) | 1st Round | W 2-0 |
Tue 21st Jan | Gillingham (A) | 2nd Round | W 2-1 |
Wed 26th Feb | Hythe Town (A) | Semi Final | L 0-1 |
1992/93 |
---|
Tue 03rd Nov | Margate (A) | 1st Round | W 1-0 |
Tue 30th Mar | Gravesend and Northfleet (H) | Semi Final | W 2-1 |
Mon 03rd May | Bromley (N) | Final | W 3-2 |
1993/94 |
---|
Tue 11th Jan | Dover Athletic (H) | 2nd Round | p-p
|
Tue 25th Jan | Dover Athletic (H) | 2nd Round | p-p
|
Tue 01st Feb | Dover Athletic (H) | 2nd Round | L 0-3 |
1994/95 |
---|
Tue 01st Nov | Fisher 93 (A) | 1st Round | L 0-1 |
1995/96 |
---|
Tue 07th Nov | Dover Athletic (A) | 1st Round | W 2-1 |
Tue 09th Jan | Welling United (A) | 2nd Round | W 3-2 |
Tue 12th Mar | Gillingham (H) | Semi Final | W 3-1 |
Mon 06th May | Charlton Athletic (N) | Final | W 3-0 |
1996/97 |
---|
Tue 28th Jan | Fisher Athletic (A) | 2nd Round | L 0-1 |
1997/98 |
---|
Tue 25th Nov | Dartford (H) | 1st Round | L 0-1 |
1998/99 |
---|
Tue 17th Nov | Erith and Belvedere (H) | 1st Round | W 3-1 |
Tue 26th Jan | Margate (A) | 2nd Round | L 1-2 |
1999/00 |
---|
Tue 19th Oct | Ramsgate Athletic (H) | 1st Round | W 4-2 |
Mon 07th Feb | Dartford (A) | 3rd Round | L 1-2 |
2000/01 |
---|
Tue 31st Oct | Bromley (A) | 1st Round | L 0-1 |
2001/02 |
---|
Tue 04th Dec | Sittingbourne (A) | 1st Round | W 3-2 |
Tue 29th Jan | Dover Athletic (H) | 2nd Round | W 5-1 |
Tue 23rd Apr | Margate (A) | Semi Final | L 0-5 |
2002/03 |
---|
Tue 19th Nov | Erith and Belvedere (H) | 1st Round | L 0-2 |
2003/04 |
---|
Tue 25th Nov | Fisher Athletic (H) | 1st Round | W 4-0 |
Tue 27th Jan | Folkestone Invicta (H) | Quarter Final | L 1-2 |
2004/05 |
---|
Tue 09th Nov | Sittingbourne (H) | 1st Round | D p2-2 |
Tue 25th Jan | Dover Athletic (A) | 2nd Round | L 1-4 |
2005/06 |
---|
Tue 15th Nov | Bromley (A) | 1st Round | L 1-2 |
2006/07 |
---|
Mon 06th Nov | Folkestone Invicta (A) | 1st Round | W 4-2 |
Thu 22nd Mar | VCD Athletic (A) | 2nd Round | W 3-1 |
Mon 16th Apr | Bromley (H) | Semi Final | L 0-5 |
2007/08 |
---|
Tue 27th Nov | Tonbridge Angels (H) | 1st Round | L 0-4 |
2008/09 |
---|
Wed 19th Nov | Thamesmead Town (A) | 1st Round | L 1-3 |
2009/10 |
---|
Tue 19th Jan | VCD Athletic (A) | 2nd Round | W 2-1 |
Tue 02nd Mar | Cray Wanderers (H) | Quarter Final | L 1-3 |
2017/18 |
---|
Tue 22nd Aug | Herne Bay (A) | 1st Round | L 0-2 |
2018/19 |
---|
Tue 14th Aug | Thamesmead Town (H) | 1st Round | D 3-3p |
2019/20 |
---|
Tue 29th Oct | Sevenoaks Town (H) | 1st Round | W 2-1 |
Tue 10th Dec | VCD Athletic (H) | 2nd Round | W 3-1 |
Tue 18th Feb | Phoenix Sports (H) | 3rd Round | L 1-2 |
2021/22 |
---|
Tue 07th Dec | Whitstable Town (H) | 1st Round | W 4-0 |
Tue 01st Mar | Corinthian (A) | 2nd Round | W 5-4 |
Tue 29th Mar | Hythe Town (A) | 3rd Round | D 1-1p |
2022/23 |
---|
Tue 04th Oct | Chatham Town (H) | 1st Round | D 2-2p |
2023/24 |
---|
Sat 02nd Sep | Sittingbourne (A) | 1st Round | L 1-2 |
The Nuts and Bolts have played 174 matches in the Kent Floodlight League
Venue | Pld | Won | Drn | Lst | For | Agst | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home | 85 | 41 | 16 | 28 | 167 | 145 | 22 |
Away | 86 | 23 | 10 | 53 | 116 | 216 | -100 |
Neutral | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total | 171 | 64 | 26 | 81 | 283 | 361 | -78 |
1960/61 |
---|
Mon 10th Oct | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 3-2 |
Mon 21st Nov | Folkestone Town (H) | Group Stage | L 1-4 |
Tue 29th Nov | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | D 0-0 |
Wed 22nd Feb | Folkestone Town (A) | Group Stage | L 2-4 |
1961/62 |
---|
Tue 26th Sep | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | W 2-1 |
Mon 02nd Oct | Margate (A) | Group Stage | D 1-1 |
Wed 11th Oct | Folkestone Town (H) | Group Stage | W 3-1 |
Wed 13th Dec | Dover (H) | Group Stage | D 1-1 |
Wed 10th Jan | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 2-0 |
Wed 31st Jan | Margate (H) | Group Stage | D 0-0 |
Wed 14th Feb | Dover (A) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 27th Feb | Folkestone Town (A) | Group Stage | W 2-0 |
Wed 18th Apr | Tonbridge (H) | Final - 1st Leg | D 1-1 |
Wed 25th Apr | Tonbridge (A) | Final - 2nd Leg | D 2-2 |
Mon 07th May | Tonbridge (A) | Final - Replay | W 2-1 |
1962/63 |
---|
Wed 03rd Oct | Folkestone Town (A) | Group Stage | L 0-1 |
Mon 15th Oct | Dover (H) | Group Stage | L 0-1 |
Wed 31st Oct | Folkestone Town (H) | Group Stage | L 1-2 |
Wed 14th Nov | Dover (A) | Group Stage | W 3-1 |
Wed 28th Nov | Margate (H) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 04th Dec | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 2-4 |
Mon 04th Mar | Margate (A) | Group Stage | L 0-4 |
Fri 05th Apr | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 7-1 |
1963/64 |
---|
Wed 30th Oct | Dover (H) | Group Stage | L 0-2 |
Mon 04th Nov | Margate (A) | Group Stage | D 1-1 |
Wed 27th Nov | Folkestone Town (H) | Group Stage | A-A |
Wed 11th Dec | Dover (A) | Group Stage | L 1-2 |
Wed 18th Dec | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 4-1 |
Tue 14th Jan | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 0-2 |
Wed 05th Feb | Folkestone Town (A) | Group Stage | L 0-2 |
Wed 04th Mar | Margate (H) | Group Stage | L 2-3 |
Mon 13th Apr | Folkestone Town (H) | Group Stage | W 2-1 |
1964/65 |
---|
Mon 05th Oct | Dover (H) | Group Stage | L 0-1 |
Mon 12th Oct | Hastings United (A) | Group Stage | L 0-6 |
Mon 19th Oct | Dartford (H) | Group Stage | L 1-6 |
Mon 26th Oct | Tonbridge (A) | Group Stage | D 2-2 |
Mon 02nd Nov | Sheppey United (H) | Group Stage | W 3-2 |
Mon 16th Nov | Hastings United (H) | Group Stage | D 1-1 |
Wed 25th Nov | Dover (A) | Group Stage | L 1-6 |
Mon 30th Nov | Tonbridge (H) | Group Stage | L 2-4 |
Tue 08th Dec | Gravesend and Northfleet (A) | Group Stage | L 1-4 |
Tue 15th Dec | Canterbury City (A) | Group Stage | L 1-3 |
Mon 21st Dec | Margate (H) | Group Stage | L 2-4 |
Mon 04th Jan | Margate (A) | Group Stage | L 0-5 |
Mon 11th Jan | Deal Town (A) | Group Stage | D 0-0 |
Mon 18th Jan | Folkestone Town (H) | Group Stage | W 2-0 |
Wed 20th Jan | Sheppey United (A) | Group Stage | p-p
|
Mon 01st Feb | Deal Town (H) | Group Stage | W 3-0 |
Mon 08th Feb | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 2-1 |
Mon 15th Feb | Canterbury City (H) | Group Stage | W 2-1 |
Tue 02nd Mar | Sheppey United (A) | Group Stage | L 1-3 |
Wed 17th Mar | Folkestone Town (A) | Group Stage | L 0-6 |
Tue 23rd Mar | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 0-2 |
Mon 05th Apr | Dartford (A) | Group Stage | L 2-8 |
Thu 22nd Apr | Gravesend and Northfleet (H) | Group Stage | W 3-0 |
1965/66 |
---|
Mon 11th Oct | Margate (A) | Group Stage | W 1-0 |
Tue 02nd Nov | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 1-2 |
Mon 08th Nov | Dover (H) | Group Stage | W 1-0 |
Tue 16th Nov | Sittingbourne (H) | Group Stage | D 1-1 |
Tue 30th Nov | Canterbury City (H) | Group Stage | L 2-3 |
Tue 21st Dec | Canterbury City (A) | Group Stage | W 4-0 |
Tue 01st Feb | Deal Town (H) | Group Stage | W 4-2 |
Wed 09th Feb | Dover (A) | Group Stage | L 0-3 |
Tue 22nd Feb | Sittingbourne (A) | Group Stage | L 2-3 |
Wed 16th Mar | Folkestone Town (H) | Group Stage | D 4-4 |
Tue 22nd Mar | Deal Town (A) | Group Stage | L 0-2 |
Thu 24th Mar | Margate (H) | Group Stage | L 4-7 |
Mon 04th Apr | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | L 0-1 |
Mon 18th Apr | Folkestone Town (A) | Group Stage | L 0-2 |
1966/67 |
---|
Wed 05th Oct | Folkestone Town (H) | Group Stage | W 1-0 |
Wed 02nd Nov | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | D 3-3 |
Tue 08th Nov | Canterbury City (A) | Group Stage | A-A |
Wed 16th Nov | Margate (H) | Group Stage | L 2-4 |
Tue 22nd Nov | Deal Town (A) | Group Stage | W 5-1 |
Wed 18th Jan | Deal Town (H) | Group Stage | L 1-2 |
Wed 08th Feb | Folkestone Town (A) | Group Stage | L 2-6 |
Tue 14th Feb | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 1-3 |
Mon 13th Mar | Margate (A) | Group Stage | L 0-5 |
Thu 16th Mar | Canterbury City (A) | Group Stage | W 3-2 |
Tue 11th Apr | Dover (A) | Group Stage | L 1-2 |
Mon 17th Apr | Dover (H) | Group Stage | W 3-1 |
Mon 01st May | Canterbury City (H) | Group Stage | L 0-2 |
1967/68 |
---|
Wed 27th Sep | Margate (A) | Group Stage | L 1-4 |
Wed 04th Oct | Dartford (H) | Group Stage | L 1-3 |
Wed 11th Oct | Dartford (A) | Group Stage | L 1-2 |
Wed 18th Oct | Deal Town (H) | Group Stage | W 5-1 |
Thu 09th Nov | Deal Town (A) | Group Stage | W 3-2 |
Wed 03rd Jan | Hastings United (H) | Group Stage | W 2-0 |
Wed 17th Jan | Maidstone United (H) | Group Stage | W 5-2 |
Tue 23rd Jan | Maidstone United (A) | Group Stage | W 1-0 |
Wed 31st Jan | Gravesend and Northfleet (H) | Group Stage | W 2-1 |
Mon 12th Feb | Tonbridge (A) | Group Stage | L 1-5 |
Wed 28th Feb | Tonbridge (H) | Group Stage | L 2-4 |
Wed 13th Mar | Canterbury City (H) | Group Stage | W 2-1 |
Mon 18th Mar | Canterbury City (A) | Group Stage | L 1-5 |
Wed 20th Mar | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | L 1-2 |
Wed 27th Mar | Hastings United (A) | Group Stage | L 1-2 |
Tue 02nd Apr | Sheppey United (A) | Group Stage | L 2-4 |
Thu 04th Apr | Margate (H) | Group Stage | L 0-6 |
Tue 09th Apr | Erith and Belvedere (A) | Group Stage | L 1-5 |
Thu 18th Apr | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 0-2 |
Mon 22nd Apr | Erith and Belvedere (H) | Group Stage | L 0-2 |
Wed 24th Apr | Sheppey United (H) | Group Stage | W 5-4 |
Wed 01st May | Gravesend and Northfleet (A) | Group Stage | L 1-6 |
1968/69 |
---|
Mon 30th Sep | Margate (A) | Group Stage | L 0-4 |
Wed 09th Oct | Folkestone (H) | Group Stage | D 2-2 |
Wed 23rd Oct | Margate (H) | Group Stage | W 2-1 |
Tue 29th Oct | Sheppey United (A) | Group Stage | L 0-1 |
Tue 05th Nov | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 2-5 |
Wed 13th Nov | Deal Town (H) | Group Stage | W 1-0 |
Tue 19th Nov | Deal Town (A) | Group Stage | W 4-0 |
Wed 15th Jan | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | D 2-2 |
Wed 22nd Jan | Folkestone (A) | Group Stage | W 2-1 |
Wed 19th Mar | Sheppey United (H) | Group Stage | D 2-2 |
Tue 25th Mar | Dover (A) | Group Stage | W 3-2 |
Wed 09th Apr | Canterbury City (A) | Group Stage | W 1-0 |
Wed 16th Apr | Dover (H) | Group Stage | D 2-2 |
Mon 21st Apr | Canterbury City (H) | Group Stage | W 5-0 |
1969/70 |
---|
Wed 01st Oct | Dover (A) | Group Stage | D 1-1 |
Wed 12th Nov | Dover (H) | Group Stage | W 1-0 |
Tue 18th Nov | Deal Town (A) | Group Stage | W 2-1 |
Wed 03rd Dec | Deal Town (H) | Group Stage | W 5-2 |
Mon 08th Dec | Folkestone (A) | Group Stage | L 0-6 |
Wed 21st Jan | Folkestone (H) | Group Stage | W 2-0 |
Mon 23rd Feb | Margate (H) | Quarter Final | L 0-4 |
1970/71 |
---|
Wed 23rd Sep | Hastings United (H) | Group Stage | L 0-4 |
Wed 21st Oct | Hastings United (A) | Group Stage | W 3-1 |
Wed 28th Oct | Gravesend and Northfleet (H) | Group Stage | W 2-0 |
Wed 04th Nov | Dartford (H) | Group Stage | W 2-0 |
Wed 11th Nov | Bexley United (H) | Group Stage | D 1-1 |
Tue 17th Nov | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | A-A |
Wed 25th Nov | Folkestone (H) | Group Stage | W 3-0 |
Wed 02nd Dec | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 6-0 |
Thu 07th Jan | Dartford (A) | Group Stage | L 0-5 |
Tue 12th Jan | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | W 4-3 |
Wed 27th Jan | Dover (A) | Group Stage | W 3-0 |
Mon 15th Feb | Dover (H) | Group Stage | W 4-2 |
Mon 22nd Feb | Margate (A) | Group Stage | D 3-3 |
Wed 03rd Mar | Folkestone (A) | Group Stage | L 2-3 |
Mon 08th Mar | Bexley United (A) | Group Stage | W 2-1 |
Wed 31st Mar | Gravesend and Northfleet (A) | Group Stage | L 1-3 |
Wed 14th Apr | Margate (H) | Group Stage | W 2-1 |
1971/72 |
---|
Tue 28th Sep | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 1-3 |
Wed 13th Oct | Folkestone (H) | Group Stage | W 2-1 |
Mon 01st Nov | Margate (A) | Group Stage | L 0-1 |
Wed 17th Nov | Dover (A) | Group Stage | L 1-2 |
Wed 24th Nov | Margate (H) | Group Stage | L 2-4 |
Tue 01st Feb | Canterbury City (A) | Group Stage | L 0-2 |
Tue 08th Feb | Folkestone (A) | Group Stage | L 3-4 |
Tue 14th Mar | Hastings United (A) | Group Stage | L 1-3 |
Wed 22nd Mar | Hastings United (H) | Group Stage | W 2-0 |
Mon 27th Mar | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | L 0-1 |
Wed 05th Apr | Dover (H) | Group Stage | W 3-1 |
Mon 01st May | Canterbury City (H) | Group Stage | W 2-0 |
1973/74 |
---|
Tue 25th Sep | Canterbury City (H) | Group Stage | D 1-1 |
Tue 02nd Oct | Margate (A) | Group Stage | W 4-2 |
Tue 16th Oct | Dover (A) | Group Stage | L 1-3 |
Tue 30th Oct | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 1-0 |
Tue 13th Nov | Folkestone (A) | Group Stage | D 2-2 |
1974/75 |
---|
Tue 29th Oct | Canterbury City (A) | Group Stage | L 0-1 |
Tue 17th Dec | Folkestone and Shepway (H) | Group Stage | D 2-2 |
Tue 07th Jan | Folkestone and Shepway (A) | Group Stage | W 1-0 |
Sat 08th Feb | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | D 4-4 |
Tue 11th Feb | Dover (A) | Group Stage | W 2-1 |
Thu 13th Mar | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 2-3 |
Thu 20th Mar | Canterbury City (H) | Group Stage | p-p
|
Tue 25th Mar | Margate (H) | Group Stage | W 2-0 |
Thu 03rd Apr | Margate (A) | Group Stage | W 3-1 |
Mon 07th Apr | Dover (H) | Group Stage | L 0-2 |
Mon 14th Apr | Canterbury City (H) | Group Stage | D 0-0 |
1975/76 |
---|
Tue 07th Oct | Margate (A) | Group Stage | L 1-4 |
Tue 14th Oct | Margate (H) | Group Stage | L 0-5 |
Wed 29th Oct | Dover (A) | Group Stage | D 1-1 |
Tue 27th Jan | Dover (H) | Group Stage | L 0-2 |
Tue 03rd Feb | Ramsgate Athletic (H) | Group Stage | W 2-1 |
Tue 24th Feb | Ramsgate Athletic (A) | Group Stage | L 0-2 |
2023 © The Nuts and Bolts Archive.
Site created and developed by Kenny Sharpe (Nuts and Bolts Web design).
Key Contributors:
Kevin Hall (Match Reports, Stats...)
Asa McKenzie (Shirt images)
Allan Wilson (Nuts and Bolts Statistics publication early 90's)